PRZEGLĄD KINA BRAZYLIJSKIEGO

W ramach tegoroczneego festiwalu, jak co roku już, zorganizowany zostanie przegląd kina brazylijskiego. Potrwa on aż trzy dni, od 9 do 11 września. W tym czasie zaprezentujemy 6 filmów w dwóch cyklach: "Twórczość Domingosa de Oliveiry" oraz "Osobowości Brazylii". 5 z 6 obrazów będize miało swoją premierę na polskich ekranach. Partnerem tego projektu jest warszawska Kinoteka.

Nawiązując do hasła tegorocznej edycji festiwalu, podczas przeglądu kina brazylijskiego zaprezentujemy filmy, dzięki którym uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zapoznać się z wielkimi postaciami kultury brazylijskiej, ich korzeniami oraz pomysłami na życie.

W trakcie przeglądu w holu Kinoteki będzie można obejrzeć wystawę fotografii Moja Brazylia autorstwa Pawła Hammera.
(szczegóły i minigaleria)

REPERTUAR

Bilety do kupienia TYLKO w kasach Kinoteki. Cena: 18zl


Środa, 9 września 2009

19.00 - "Misterio do samba" /"Tajemnica samby"/ ( 2008), reż. Carolina Jabor i Lula Buarque de Hollanda (cykl "Osobliwości Brazylii"), czas trwania: 90 min.

21.00 – "Todas as mulheres do Mundo" /"Wszystkie kobiety świata"/ (1966), reż. Domingos de Oliveira (cykl "Twórczość Domingosa de Oliveiry"), czas trwania: 86 min.


Czwartek, 10 września 2009

19.00 - "Carmo" /"Carmo"/ (2008), reż. Murilo Pasta (cykl "Osobliwości Brazylii"), czas trwania: 100 min.

21.00 - "Juventude" /"Młodość"/ (2008), reż. Domingos de Oliveira (cykl "Twórczość Domingosa de Oliveiry"), czas trwania: 85 min


Piątek, 11 września 2009

19.00 - "Chega de saudade" /"Koniec z tęsknotą"/ (2007), reż. Laís Bodanzky (cykl "Osobliwości Brazylii"), czas trwania: 95 min.

21.00 - "Separações" / "Rozstania"/ (2002), reż. Domingos de Oliveira (cykl "Twórczość Domingosa de Oliveiry"), czas trwania: 116 min.DOMINGOS DE OLIVEIRA

Domingos José Soares de Oliveira urodził się w Rio de Janeiro w 1936 roku. Autor, reżyser i aktor. Jego początki wiążą się z teatrem i projektami w kinie i telewizji. W dekadzie lat 80-tych występował jako aktor w przynajmniej jednym spektaklu rocznie.

Zabłysnął w 1963 roku jako autor Somos Todos do Jardim da Infância (Wszyscy jesteśmy z przedszkola). W 1964 natomiast reżyserował swój inny utwór A Estória de Muitos Amores (Historia wielu miłości). Oliveira ogromną uwagę na swoją twórczość zwrócił jednak przebojem kinowym Todas As Mulheres do Mundo (Wszystkie kobiety świata), który prezentować będziemy na tegorocznym Festiwalu Bom Dia Brasil.

Na początku lat 80-tych, Domingos Oliveira zyskał miano jednego z dwóch najaktywniejszych i najbardziej oddziaływujących na odbiorców reżyserów sceny teatralnej Rio de Janeiro. Powrócił również do swojej działalności z lat sześćdziesiątych. Pracował z wielkimi aktorami, takimi, jak:

Henriette Morineau w Ensina-Me a Viver ( Naucz mnie żyć) autorstwa Colin Higgins, rok 1981
Jorge Dória w Amor Vagabundo (Bez Miłości) autorstwa Felipe Wagner, rok 1981
Tônia Carrero w A Volta por Cima (Powrót górą) autorstwa Domingos Oliveira i Lenity Plonczynski, rok 1982
Marília Pêra w Adorável Júlia (Uwielbiana Julia) autorstwa Maugham i Marc-Gilbert Sauvajon, rok1983

W 1980 roku Domingos de Oliveira otrzymał Nagrodę Mambembe dla najlepszego autora za Assunto de Família (Temat rodzinny). W 1983 stworzył natomiast No Brilho da Gota de Sangue, za którą zdobył nagordę za reżyserię i scenografię. Krytyk Macksen Luiz stwierdził wówczas, że największą zasługą tejże inscenizacji jest zakończenie, które charakteryzuje się ostrożnością.

Domingos de Oliveira otrzymał też Nagrodę Molière za reżyserię Conversas Íntimas ( Rozmowy intymne), Escola de Mulheres (Szkoła kobiet) i za Irresistível Aventura ( Przygoda nie do odparcia) zrealizowane w 1984. W 1985 wyreżyserował utwór debiutującego autora Thiago Santiago, A Fonte da Eterna Juventude (űródło wiecznej miłości) oraz Do Amor (Z miłości). W 1992 wystawił Confissões de Adolescente (Spowiedzi młodzieży), spektakl będący wielkim sukcesem oraz inspiracją do napisania i wyreżyserowania w następnym roku Confissões das Mulheres de 30 ( Spowiedź kobiet 30-letnich).

W drugiej połowie lat 90-tych Oliveira przejął dyrekcję Teatru Planetário, gdzie realizował swoje przedstawienia do roku 2000. Tam też tworzył, reżyserował i organizuje wydarzenia kulturalne. Pośród jego prac pojawiła się też sekwencja kabaretów filozoficznych stanowiących połączenie muzyki, humory, krytyki i bezpośredniego dialogu z publicznością.

Nagrody

Nominowany do nagrody - najlepszy film na Festiwalu Gramado, za "Separações" (Rozstania), 2002
Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Krytyki na Festiwalu Gramado, za "Amores" (Miłości), 1997
Trofeum Candango, najlepszy film na Festiwalu w Brasíli, za "Todas as Mulheres do Mundo" (Wszystkie kobiety świata), 1966
Trofeum Candango, najlepszy reżyser na Festiwalu w Brasíli, za "Todas as Mulheres do Mundo" (Wszystkie kobiety świata), 1966
Trofeum Candango, najlepszy scenariusz na Festiwalu w Brasíli, za "Todas as Mulheres do Mundo" (Wszystkie kobiety świata), 1966

PRISCILLA ROZENBAUM

Artystka i scenarzystka. Urodzona 8 sierpnia 1959 roku w Rio de Janeiro. Jest żoną reżysera i aktora, Domingosa de Oliveira. Karierę teatralną rozpoczęła w wieku 17 lat. Jest założycielką grupy TAPA. Uczestniczyła w ponad 20 inscenizacjach teatralnych.

W 1998 roku zabłysnęła jako gwiazda w filmie „Amores” („Miłości”) reżyserowanym przez męża. Film oparty został na dziele homonimicznym napisanym przez Domingosa de Oliveira.
W kolejnych latach małżonkowie powracali z adaptacją swoich dzieł w kinie, w filmach takich jak "Separações" (2002)- nagroda dla najlepszej aktorki w Gramado; "Feminices" (2004) oraz "Carreiras" (2005)- najlepsza aktorka na Międzynarodowym Festiwalu w Brasíli (FIC) i na Festiwalu w Gramado. W 2007 roku zrealizowała "Mulheres Sexo Verdades Mentiras" Euclydesa Marinho.

W 2006 i 2007 roku Priscilla Rozenbaum zagrała w noweli "Alta Estação" w Rede Record.
Początek roku 2009 przyniósł Priscilli więcej pracy w TV. Aktorka występuję w miniserii Maysa w TV Globo.FILMY FESTIWALOWE

"Todas as mulheres do Mundo” /”Wszystkie kobiety świata”/ (1966), reż. Domingos de Oliveira - POKAZ PREMIEROWY

Paulo jest wiodącym dostatnie życie dziennikarzem, który większość swojego część czasu spędza z pięknymi kobietami poznanymi na bajecznych plażach Rio de Janeiro. Pewnego dnia zawodowy podrywacz spotyka jednak prawdziwą miłość. Jest nią kobieta o imieniu Maria Alice - młoda profesor będąca zarazem dziewczyną jego kolegi, Leopolda. Zakochując się w Marii Alice, Paulo staje przed dylematem porzucenia barwnego życia z innymi kobietami na rzecz poważnego związku tylko z ukochaną. W końcu, ku wielkiemu rozczarowaniu kolegów, żeni się. Małżeństwo przebiega bezproblemowo aż do momentu pojawienia się sytuacji, których wcześniej nie bohaterowie nie zakładali w scenariuszu wspólnego życia oraz przyszłości.

Film opowiada o życiowych wyborach, ludzkich pragnieniach, oczekiwaniach a także o konfrontacji uczuć oraz wyobrażeń z rzeczywistością.

Obsada: Leila Diniz, Paulo José, Ivan de Albuquerque, Flávio Migliaccio, Joanna Fomm, Isabel Ribeiro

"Separações” / "Rozstania”/ (2002), reż. Domingos de Oliveira - POKAZ PREMIEROWY

Cobral jest dużo starszym mężem Glorinhi. Nieusatysfakcjonowani ze swojego życia małżeńskiego postanawiają dać sobie trochę czasu. Czas ten zamienia się jednak w prawdziwe rozstanie, kiedy to Glorinha zakochuje się w Diogo, architekcie w jej wieku. Cobral, który jako pierwszy zasugerował czasową separację, zdaje sobie sprawę z popełnionego błędu i kierowany zazdrością używa wszelkich środków, aby odzyskać żonę. W cały proces zostają wmieszane osoby bliskie małżeństwu: Ricardo, były chłopak Glorinhi; Maribel, dziewczyna Ricarda; Julia, córka Cabrala przeżywająca także kryzys w swoim małżeństwie; Laura, stara przyjaciółka i powierniczka Cabrala.
Wszyscy działają impulsywnie, kierując się zasadą, że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach. Czy jednak cudze błędy są dobrą lekcją dla innych..?

Obsada: Domingos de Oliveira, Priscilla Rozenbaum, Fábio Junqueira, Ricardo Kosovski, Maria Ribeiro, Nanda Rocha, Suzana Saldanha

"Juventude” /”Młodość”/ (2008), reż. Domingos de Oliveira - POKAZ PREMIEROWY

Film opowiada historię trójki znajomych, którzy są nierozłączni od czasów dzieciństwa, kiedy to razem wystawili Kolację Kardynałów, portugalski klasyk Julio Dantasa.

Po 50 latach zbierają się ponownie, aby uczcić swoje spotkanie i dokonują podsumowania swojego dotychczasowego życia, a przede wszystkim miłości. Jest to pełna ciepła, nostalgii opowieść o zmianach zachodzących w życiu, o rzeczach w nim najistotniejszych oraz o tym, co trwałe a co niewidzialnie ulotne.

Obsada: Paulo José, Domingos de Oliveira, Aderbal Freire Filho, Aleta Gomes Vieira, Edward Boggiss

"O mistério do samba” /”Tajemnica samby”/ (2008 ), reż. Carolina Jabor i Lula Buarque de Hollanda - POKAZ PREMIEROWY

Film jest podróżą po dzielnicy Oswaldo Cruz, w części północnej Rio de Janeiro, gdzie prowadzeni przez współczesna piosenkarkę, Marisę Monte, wkraczamy w świat samby i codziennego, prostego życia muzyków z legendarnej grupy Velha Guarda da Portela, których utwory były najczęściej nagradzane na karnawale w Rio de Janeiro.

Inspiracją dla powstania filmu były poszukiwania muzyczne Marisy Monte, która wcześniej współpracowała m.in. z Carlinhosem Brownem i która odkrywając kompozycje muzyków szkoły samby Portela postanowiła wydobyć je na światło dzienne. W filmie nie zabraknie też gwiazd współczesnej brazylijskiej sceny muzycznej, tj. Paulinho da Viola i Zeca Pagodinho.

Ten ciepły, delikatny obraz pełny płynącej prosto z serca samby przeniesie nas do Rio de Janeiro i sprawi, że nasze stopy same zaczną wystukiwać jej rytm.

Obsada: Paulinho da Viola, Zeca Pagodinho, Marisa Monte, Monarco, Casquinha, Jair do Cavaquinho, Seu Argemiro, Casemiro da Cuíca, Tia Doca, Tia Eunice, Tia Surica, Áurea Maria

"Carmo" /"Carmo"/ (2008), reż. Murilo Pasta

Carmo – dziewczyna, która mieszka w miasteczku na granicy Brazyli i Paragwaju, wolałaby raczej umrzeć niż spędzić jeszcze jeden dzień w tej zapadłej dziurze. Marco jest poruszającym się na wózku inwalidzkim Hiszpanem, samotnie przemierzającym Brazylię i drobnym kryminalistą. Właśnie przyjechał do miasteczka i desperacko poszukuje kogoś, kto pomoże mu pozbyć się świeżego transportu towaru z przemytu. Kiedy dwóch bandytów ograbia go i zabiera załadunek, życie ratuje mu Carmo. Rozpoczyna się bezprawna i lekkomyślna podróż przez zapierający dech w piersiach krajobraz Ameryki Południowej, aż do odkrycia własnego ja. Ten film drogi obrazuje niemal niemożliwy romans dwójki nieznajomych, gonionych przez bandytów i policję. To pierwsza koprodukcja polsko-brazylijsko-hiszpańska.

Czas trwania: 100 min. / Produkcja: Hiszpania / Brazylia / Polska 2008 / Obsada: Mariana Loureiro, Fele Martinez, Seu Jorge, Marcio Garcia, Paca Gabaldon

"Chega de saudade" /"Koniec z tęsknotą"/ (2007), reż. Laís Bodanzky - POKAZ PREMIEROWY

Eksplodująca rytmem oraz kolorami historia dziejąca się w ciągu jednej nocy podczas typowej brazylijskiej festy. Jest to opowieść o różnych ludziach, różnych charakterach, różnych sposobach na życie. Jednak wszystkich uczestników zabawy łaczy wspólna namiętność- zamiłowanie do tańca, muzyki oraz płynącej z nich wolności i radości.

Podczas poprzednich edycji Festiwalu Bom Dia Brasil prezentowaliśmy między innymi…

COISA MAIS LINDA: HISTÓRIAS E CASOS DA BOSSA NOVA /Najpiękniejsza rzecz: historia i przypadki bossa nova/, reż. Paulo Thiago (Brazylia, 2005)

ANTONIA, reż. Tata Amaral (Brazylia, 2006) Nagroda publiczności na MFF w São Paulo 2006; nagroda za najlepszą muzykę na Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich w Hawanie 2006; MFF Rotterdam 2007.

KARNAWAŁ CHŁOPAKU /O PAI, O/, reż. Monique Gardenberg (Brazylia, 2007) Nominowany do Wielkiej Nagrody Kina Brazylijskiego w kategorii Najlepszy Aktor oraz Najlepszy Scenariusz Adaptowany.

CARMEN MIRANDA: BANANAS IS MY BUSINESS, reż. Helena Solberg (USA/Brazylia, 1995)

RIO 40 GRAUS, reż. Nelson Pereira dos Santos (Brazylia, 1955)

MARIA BETHÂNIA, MÚSICA É PERFUME, reż. Georges Gachot (Francja/Szwajcaria, 2005)