PANEL DYSKUSYJNY


Panele Dyskusyjne odbywające się w ramach Festiwalu Brazylijskiego mają swoją kilkuletnią tradycję. Są to wydarzenia edukacyjno-towarzyskie, podczas których spotykają się osoby zainteresowane tematyką latynoamerykańską, aby wysłuchać ciekawych wystąpień zaproszonych gości i wziąć udział w dyskusjach.

Tegoroczne spotkanie zapowiada się wyjątkowo. Tematem przewodnim VII edycji Festiwalu są Osobowości Brazylii, które przedstawiamy Państwu w trzech odsłonach: literatura – polityka – sport. Tematy wystąpień oraz informacje o prelegentach znajdą Państwo poniżej. Zapraszamy również do obejrzenia, przygotowanej przez Towarzystwo Polsko-Brazylijskie, wystawy poświęconej Polonii brazylijskiej (czytaj więcej).

Dla uczestników Panelu przygotowaliśmy wiele ciekawych nagród. Będzie można wygrać m.in. książki z autografem Paulo Coelho oraz zestawy upominkowe CESLA. W przerwach między dyskusjami zapraszamy na poczęstunek.

PROGRAM:

17.30 - Rozpoczęcie

17.45 – 18.45 Zwycięzca jest sam... – fenomen twórczości Paulo Coelho. Dr Jarosław Jacek Jeździkowski. Udział w spotkaniu weźmie Pani Barbara Stępień, reprezentująca wydawnictwo Drzewo Babel.

19.00 - 20.00 Brazylia – państwo, bez którego nie można już mówić o sprawach globu. Lech Miodek

20.15 - 21.00 Futbol brazylijski – historia prawdziwa. Red. Stefan Szczepłek.

Panel poprowadzi: dr Katarzyna Dembicz z Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW.

Miejsce i data:
wtorek, 8 wrzesień 2009, Collegium Civitas, XII piętro Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1 (wejście od Marszałkowskiej), start 17.30.

Organizator: PUENTE – Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów CESLA UW.

Zwycięzca jest sam... - fenomen twórczości Paulo Coelho - Dr Jarosław Jacek Jeździkowski

Pisarstwo Paula Coelho: odpowiedź na potrzeby współczesnego czytelnika i generowanie tych potrzeb. Najnowsze technologie w służbie sukcesu pisarskiego. Do jakiego czytelnika zwraca się Paulo Coelho, czyj świat kreuje i komu go sprzedaje? Literatura brazylijska w Polsce: miejsce Paula Coelho w króciutkim szeregu autorów. Proces tłumaczenia ostatniej powieści, która ukazała się w Polsce pt. "Zwycięzca jest sam": komentarze.

Dr Jarosław Jacek Jeździkowski - pracę doktorancką poświęconą recepcji twórczości Jorge Amado obronił w zeszłym roku na Uniwersytecie Stanowym w San Salvador w Bahia. Jest wykładowcą literatury brazylijskiej, lingwistyki i filozofii. 10 lat spędził w Brazylii, pracując na Uniwersytecie w San Salwador. Autor kilku książek poświęconych twórczości Jorge Amado. Tłumacz ostatniej powieści Paulo Coelho „Zwycięzca jest sam”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Drzewo Babel.






Brazylia – państwo, bez którego nie można już mówić o sprawach globu - Lech Miodek.

Brazylia – państwo, bez którego nie można już mówić o sprawach globu - Lech Miodek. Brazylia to nie tylko spichlerz świata, obszar naturalnie pięknych krajobrazów i kolorowych ludzi. To kraj najbardziej podobny do Stanów Zjednoczonych, chociaż to podobieństwo nie jest uznawane w Brazylii, ani w USA. Terytorialnie – identyczne, oparte na tych samych podstawach ustrojowych, ludność pochodzenia europejskiego i afrykańskiego. Oba najbardziej nierówne w podziale dochodu narodowego na jednego mieszkańca – Stany Zjednoczone w grupie krajów najbardziej rozwiniętych; Brazylia – w grupie krajów rozwijających się.

Brazylię cechuje olbrzymia żywotność, poszukiwanie rozwiązań kolektywnych dla kolektywnych problemów. Próba budowania mocarstwowości w oparciu o kraje Ameryki Południowej. Ważne, że dzieje się to bez użycia jakiejkolwiek formy przemocy, w oparciu o dialog i przekonywanie do swoich racji. Możliwe stało się to szczególnie po 1985 roku, kiedy dyktatura wojskowa przekazała władzę w ręce demokratycznie wybranych polityków, a „zimna wojna” miała się ku końcowi.

Powiedzenie, że „Brazylia rozwija się nocą, kiedy śpią politycy” znacznie straciło na swojej aktualności, chociaż korupcji na najwyższych szczeblach władzy nie udało się istotnie ograniczyć. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie: czym różni się Lula od Lecha Wałęsy? I co sądzi jeden o drugim?

Lech Miodek - dyplomata, wieloletni pracownik służby zagranicznej (w tym 9 lat w Brazylii), wykładowca w Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, kultywujący bliskie kontakty z elitami kulturalnymi, naukowymi i politycznymi Ameryki Łacińskiej. Wieloletni pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z czego większość kariery zawodowej spędził na placówkach dyplomatycznych RP: w Hawanie (attaché), Rio de Janeiro (II sekretarz), Dżakarcie (I sekretarz), Brasilii (radca) i w Santiago de Chile (radca-minister pełnomocny). Wybrany Dziekanem Korpusu Konsularnego Santiago na lata 1999 - 2003. Doradca ds. międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta RP (1989-1991). Absolwent Szkoły Głównej Służby Zagranicznej i Podyplomowego Studium Służby Zagranicznej. Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.






Futbol brazylijski – historia prawdziwa - Red. Stefan Szczepłek.

Historia piłki nożnej w Brazylii opowiedziana poprzez sylwetki i przypadki największych gwiazd, od Arthura Friedenreicha przez Leonidasa, Pelego, Garrinchę, Zico, po Ronaldo, Ronaldinho i Kakę.

Od korzeni pod koniec XIX wieku, przez problem rasizmu, tragedię narodową w roku 1950, pierwsze gwiazdki na koszulkach za tytuły mistrzów świata, po eksport piłkarzy do Europy, milionowe interesy robione na nich przez menedżerów i sponsorów. Inaczej mówiąc: brazylijska piłka jako symbol tej dyscypliny sportu w całym świecie i jej słabości, charakterystyczne dla tego świata.

Stefan Szczepłek - publicysta dziennika "Rzeczpospolita", współpracownik Telewizji Polskiej. Dziennikarz od roku 1973 (Sztandar Młodych, tygodnik Piłka Nożna, TVP, Życie Warszawy), autor książek "Deyna", "Moja historia futbolu", współautor kilkudziesięciu innych książek o tematyce sportowej. Autor haseł futbolowych do 30-tomowej Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. Akredytowany na sześciu mistrzostwach świata, sześciu mistrzostwach Europy, kilkunastu finałach rozgrywek o europejskie puchary i mistrzostwach Afryki. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Dariusza Fikusa (2007) oraz nagrody "Złote Pióro" Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Klubu Dziennikarzy Sportowych za publikacje w latach 2005 - 2007. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.







WYSTAWA POLACY W BRAZYLII

W Brazylii żyje około półtora miliona osób polskiego pochodzenia i Polaków, głównie w trzech stanach południowych: Parana, Santa Catarina i Rio Grande do Sul. Kurytyba (Curitiba), stolica stanu Parana jest największym skupiskiem ludności polskiego pochodzenia, zamieszkuje ją około 100.000. Brazylijczyków polskiego pochodzenia.

(...)"Dla licznych polskich emigrantów gościnna Brazylia często stawała się drugą ojczyzną. Wielu z nich opuszczało rodzinną ziemię w poszukiwaniu pracy i znajdowało ją w tym dalekim kraju, a wraz z nią - bezpieczeństwo i zaspokojenie potrzeb rodziny, których z różnych przyczyn nie mogli osiągnąć u siebie. Dzisiaj ich potomkowie są częścią narodu i społeczeństwa brazylijskiego.

Przygotowanie polskiej wersji wystawy było możliwe dzięki pomocy ambasady RP w Brasilii i dzięki dofinansowaniu jej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ze środków Kancelarii Senatu RP.

Współorganizatorami wystawy są: Towarzystwo Polsko-Brazylijskie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Ambasada Brazylii oraz instytucja będąca gospodarzem ekspozycji.



Po spotkaniu zapraszamy do Cafe Kulturalna na After Panel.
Dla naszych gości 10% zniżki!









ORGANIZATORZY ORAZ PATRONI PANELU i WYSTAWY
Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów CESLA UW Puente
ZAPRASZAMY!!!