Program panelu edukacyjnego 

Dom Kultury Śródmieście

ul. Smolna 9, Warszawa

11.10.2012, godz. 17.00, wstęp wolny.

 

Panel Edukacyjny - "Brasil - o futuro do planeta?"

 

Jak co roku podczas Festiwalu zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na panel edukacyjny, w tym roku pod hasłem przewodnim: „Brasil – o futuro do planeta?”. Panel został przygotowany wspólnie z Fundacją Terra Brasilis oraz Stowarzyszeniem Puente.

 

 • 17.00 -17.30

   

  Otwarcie

   

  17.00 Rozpoczęcie, słowo wstępne dyrektora Festiwalu Pawła Kucharczuka oraz prowadzącej panel dr Renaty Siudy-Ambroziak 

   

  dr Renata Siuda-Ambroziak - latynoamerykanista z CESLA UW, gdzie z pasją od lat zajmuje się studiami brazylianistycznymi, prowadząc badania m.in. nad brazylijskim, synkretycznym 'rynkiem' religijnym, brazylijską literaturą oraz współczesnymi przemianami kulturowymi.

   

 • 17.30 – 18.00

   

  Spotkanie z Joanną Gocłowską-Bolek

  dr Joanna Gocłowska-Bolek - dyrektorka Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego; ekonomistka, latynoamerykanistka; specjalizuje się w kwestiach rozwoju gospodarczego oraz integracji gospodarczej Ameryki Łacińskiej.

   

  Temat wystąpienia: „Aspiracje ekonomiczne Brazylii w regionie i na świecie".

   

 • 18.00 – 18.30

   

  Spotkanie z Jarosławem Jeździkowskim

  Jarosław Jeździkowski, tłumacz; spędził w Brazylii dziesięć lat. Na Uniwersytecie Federalnym miasta Salvador uzyskał tytuł doktora w dziedzinie przekładoznawstwa, badając polskie przekłady powieści Jorge Amado. W Polsce przetłumaczył dwie powieści Paula Coelho, a także „Dziennik latarni” autorstwa João Ubaldo Ribeiro (to pierwsza powieść tego znakomitego pisarza brazylijskiego opublikowana w Polsce). Pracuje jako tłumacz przysięgły i prowadzi Wydawnictwo Brazar, promujące największe nazwiska literatury brazylijskiej.

   

  o książce:

   

  W Brazylii, podobnie jak w Polsce, na samym wierzchołku hierarchii wartości znajdują się: Rodzina, Ojczyzna i Kościół katolicki.

   

  Instytucje te jednak okazują się skorumpowane i obłudne, posługują się manipulacją oraz najpodlejszym cynizmem. Pozbawiony matki, psychicznie wykastrowany przez sadystycznego ojca chłopiec bardzo wcześnie ląduje w seminarium duchownym i bez większego trudu odnajduje się w tym deprawującym środowisku.

   

  Wypaczony już w domu rodzinnym charakter z łatwością pozwala mu odnaleźć się w układzie, w którym cechami umożliwiającymi przeżycie są: serwilizm, bezwzględność i totalna nieufność. Niedaleko pada jabłko od jabłoni, można by rzec, gdyż dorastający młodzieniec staje się zwyrodniałym sadystą i w swym okrucieństwie wkrótce prześciga własnego ojca.

   

  Ten zdeklarowany hedonista w sutannie, stawiający ponad wszystko zaspokojenie własnych zachcianek, wykorzystuje pozycję społeczną, znaczny majątek, biseksualne relacje, a w końcu możliwości, jakie otwiera przed nim kolaboracja z reżimem wojskowym - do zrealizowania prywatnych, jasno wyznaczonych celów.

   

  Ta bezkompromisowość w podporządkowywaniu rzeczywistości własnym celom przyświeca głównemu bohaterowi Dziennika, niczym tytułowa latarnia morska. Staje się ona zarazem jedynym narzędziem będącym w stanie rozproszyć mroki jego prywatnego piekła.

   

 • 18:30 – 18:45

   

  Przerwa

  Zapraszamy na poczstunek.

 • 18.45 – 19.15

   

  Spotkanie z Janiną Petelczyc z Fundacji Terra Brasilis

  Janina Petelczyc z Fundacji Terra Brasilis; doktorantka na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

   

  Temat wystąpienia: „Brazylia - alternatywna droga rozwoju".

   

 • 19:15 – 20:00

   

  Spotkanie z reżyserem Moisés'em Menezes

  Moisés Menezes, reżyser filmu "Finding Josef", opowie nam o kulisach powstawania tej produkcji (premiera na początku przyszłego roku)

   

  http://findingjosef.com.br/o_filme/

   

  http://www.facebook.com/finding.josef

   

  http://www.youtube.com/watch?v=KCVyDLYS0zI&feature=player_embedded

   

 • 20:00 – 20:15

   

  Przerwa

  Zapraszamy na poczęstunek–lampkę wina.

 • 20:15

   

  Projekcja filmu.

  Film "Finding Josef" to niezależna brazylijsko-polska produkcja. Opowiada historię Jana Kowalskiego, który 25 lat po tragicznym wypadku kolejowym w Polsce, wyrusza do Brazylii odnaleźć swojego brata i naprawić błędy przeszłości. Część filmu została nakręcona na południu Polski, druga część w Brazylii, w miejscach takich jak: Brasília, Serrinha, Santa Bárbara, Salvador, Vilas do Atlântico - Bahia. Wzięło w nim udział wielu znanych brazylijskich i polskich aktorów i filmowców, jak również rzesza wolontariuszy i studentów z obu stron Atlantyku.