• Teatr

   

  Dom Kultury Rakowiec, filia Ośrodka Kultury Ochoty,

  ul. Wiślicka 8, Warszawa,

  godz. 20.00, wstęp wolny.

   

  W piątek, 12 października zapraszamy do Domu Kultury Rakowiec na monodram pt "Garrincha – samba i śmierć". Opowiada Jarek Kaczmarek.

   

   Opowieść o Garrinchy, potomku Indian Fulniô, genialnym brazylijskim skrzydłowym, który umiejętność dryblingu doprowadził do rangi sztuki. Miał nogi wygięte w pałąk a jedna była od drugiej o kilka centymetrów krótsza, co nie przeszkadzało mu mijać wszystkich obrońców, bramkarza, a potem zawracać, rezygnując ze zdobycia gola, by okiwać ich raz jeszcze…

   

  Mówiono o nim „Alegria do Povo” – radość narodu, bo uczynił z gry w piłkę radosne święto. Żył w rytmie samby, w nieustającym karnawale. Kiedy spotkał miłość swojego życia – słynną piosenkarkę samby – został mimowolnie wielkim skandalistą, uwikłanym w obłudne gry i medialne prowokacje. Czy zdołał uciec z labiryntu wielkiego miasta, w którym moc jego dryblingu zaczęła gasnąć?

   

  W opowieści pojawią się niezwyczajni bohaterowie, m.in.: olśniewająca mistrzyni samby – „czarna bossa” – Elza Soares, tajemniczy Indianin Curupira o stopach zwróconych w przeciwnych kierunkach, para wesołków Pincel i Swing czy nieistniejący piłkarz Flowers, który pomógł Garrinchy minąć wszystkich Anglików. W programie archiwalne transmisje z legendarnych meczów, w tym relacja z przebiegu najwspanialszych trzech minut w historii futbolu.

   

  Opowiada Jarek Kaczmarek ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”, pierwszej w Polsce grupy zajmującej się profesjonalnie praktykowaniem sztuki opowiadania w różnorodnych formach, gitarzysta, autor opowiadań, muzyki i tekstów piosenek, animator kultury. W swoich projektach artystycznych poszukuje "opowieści współczesnej" - zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematyką dotykającą współczesności. Interesuje się kulturą miejską (legendy miejskie), organizuje wydarzenia artystyczne w przestrzeni miejskiej. Prowadzi warsztaty opowiadania dla dzieci i dorosłych, współpracując z wieloma instytucjami, m.in. Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Jarek Kaczmarek