• 12. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil

  motyw przewodni:

   

  „Mundial - Brazylia 2014”

   

  12 lat minęło od momentu, kiedy po raz pierwszy przygotowaliśmy w Warszawie Festiwal Brazylijski. Nikt z nas nie wyobrażał sobie wówczas, że tak rozwinie się nasza pasja i miłość do tej kultury. Z dumą i wzruszeniem patrzymy teraz wstecz, dostrzegając, jak z każdym rokiem nasz Festiwal nabierał rozmachu i mocy twórczej, łamał stereotypy i poszerzał wiedzę Polaków o Brazylii.

   

  Tegoroczny Festiwal nie mógłby odbyć się bez poruszenia tematyki, która wzbudza entuzjazm nie tylko wśród wielbicieli kultury brazylijskiej, lecz także fanów futbolu na całym świecie – mistrzostw świata w piłce nożnej. Dlatego w poniedziałek 9.06.2014 zapraszamy do udziału w odbywającym się na Stadionie Narodowym panelu dyskusyjnym „Polska 2012. Brazylia 2014 – droga do mistrzostwa”. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele środowiska akademickiego, znawcy futbolu latynoamerykańskiego, sędziowie piłkarscy, dziennikarze i wszyscy ci, którym rozwój Brazylii nie jest obojętny.

   

  W trakcie Festiwalu nie zabraknie nastrojowych dźwięków takich artystów, jak Zeca Afonso, Djavan czy Caetano Veloso. Usłyszymy je w autorskiej aranżacji i interpretacji multiinstrumentalisty João Balão podczas koncertu „Pieśni Atlantyku”. W programie tegorocznego Festiwalu znalazły się także przegląd kina brazylijskiego, monodram „Garrincha”, wielkie emocje podczas wspólnego oglądania meczu otwierającego mistrzostwa świata, impreza Festa Grande do Bom Dia Brasil 2014 oraz Targi Latino, których uczestnicy poznają wszystkie smaki i kolory Brazylii.

   

  Festiwal Brazylijski integruje różne środowiska, łączy ludzi różnych kultur i kontynentów. Co roku przyciąga nowych artystów i partnerów. Rośnie także stale liczba koordynatorów i wolontariuszy zaangażowanych w jego tworzenie. Z roku na rok poszerza się też zakres merytoryczny programu, aby pokazać tu, w środku Europy, Brazylię prawdziwą, nieznaną i nietuzinkową. Naszą ambicją jest dotarcie do jak największego grona odbiorców, dlatego zawsze dbamy zarówno o różnorodność wydarzeń, jak i ich ciekawą tematykę.

   

  Chcielibyśmy, aby 12. edycja Festiwalu Brazylijskiego ponownie zachęciła jej odbiorów do poszerzania wiedzy o Brazylii i motywowała ich do osobistego poznania kraju, ludzi i ich kultury.

  Paweł Kucharczuk

  Dyrektor Festiwalu Brazylijskiego