Teatr

Monodram „Garrincha” w wykonaniu Jarka Kaczmarka ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O”

 

Opowieść o Garrinchy, potomku Indian Fulniô, genialnym brazylijskim skrzydłowym, który umiejętność dryblingu doprowadził do rangi sztuki. Miał nogi wygięte w pałąk, a jedna była od drugiej o kilka centymetrów krótsza, co nie przeszkadzało mu mijać wszystkich obrońców, bramkarza, a potem zawracać, rezygnując ze zdobycia gola, by okiwać ich raz jeszcze…

 

Mówiono o nim „Alegria do Povo” – radość narodu, bo uczynił z gry w piłkę radosne święto. Żył w rytmie samby, w nieustającym karnawale. Kiedy spotkał miłość swojego życia – słynną piosenkarkę samby – został mimowolnie wielkim skandalistą, uwikłanym w obłudne gry i medialne prowokacje. Czy zdołał uciec z labiryntu wielkiego miasta, w którym moc jego dryblingu zaczęła gasnąć?

 

 

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Jarek Kaczmarek

 

 

 

 

 

 

W opowieści pojawią się niezwyczajni bohaterowie, m.in.: olśniewająca mistrzyni samby – „czarna bossa” – Elza Soares, tajemniczy Indianin Curupira o stopach zwróconych w przeciwnych kierunkach, para wesołków Pincel i Swing czy nieistniejący piłkarz Flowers, który pomógł Garrinchy minąć wszystkich Anglików. W programie archiwalne transmisje z legendarnych meczów, w tym relacja z przebiegu najwspanialszych trzech minut w historii futbolu.

 

Opowiada Jarek Kaczmarek ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O”, pierwszej w Polsce grupy zajmującej się profesjonalnie praktykowaniem sztuki opowiadania w różnorodnych formach, gitarzysta, autor opowiadań, muzyki i tekstów piosenek, animator kultury. W swoich projektach artystycznych poszukuje „opowieści współczesnej” – zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematyką dotykającą współczesności. Interesuje się kulturą miejską (legendy miejskie), organizuje wydarzenia artystyczne w przestrzeni miejskiej. Prowadzi warsztaty opowiadania dla dzieci i dorosłych, współpracując z wieloma instytucjami, m.in. Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

www.instytut-teatralny.pl