• Panel dyskusyjny

  11 czerwca, czwartek, godzina 16.00

  Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9

   

  Tematem tegorocznej dyskusji będzie region Amazonii, który będziemy eksplorować w towarzystwie najwybitniejszych ekspertów i badaczy. Pisarka, dziennikarka i podróżniczka – Beata Pawlikowska zabierze nas w podróż rzeką Amazonką, dzieląc się z nami refleksjami i odkryciami z niedawnej wyprawy. Wspólnie z badaczami z polskich i brazylijskich uczelni podążymy w najdalsze rejony lasów równikowych, aby poznać bogactwo endemicznej flory i fauny oraz świat wierzeń tradycyjnych plemion indiańskich. Przybliżymy Państwu również współczesny obraz tego regionu, z jego tkanką miejską i problemami.

  Po panelu zapraszamy na projekcję filmu „Amazônia Eterna". Jest to pełnometrażowy dokument prezentujący nowe podejście do zrównoważonego wykorzystania zasobów leśnych Amazonii brazylijskiej. Przedsiębiorcy, ekolodzy oraz rdzenni mieszkańcy opowiadają o swojej relacji z jednym z największych bogactw naturalnych naszej planety, jak również podejmują wątek rozwiązań problemów tego wyjątkowego regionu.

   

  Moderator spotkania - dr Renata Siuda-Ambroziak /Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW/

  o Giuliano Moreira  Ventura /Ambasada Brazylii w Polsce/

  Wprowadzenie - sekretarz Ambasady Republiki Brazylii w RP

   

  o Blondynka na Amazonce – Beata Pawlikowska

  Jak sama o sobie pisze: pisarz, podróżnik, łowca (prawdy, przygód, fotografii), opowie nam o swojej ostatniej wyprawie w region amazońskiej puszczy i refleksjach spisanych w książce „Blondynka na Amazonce”

   

  o Region Amazonii: bioróżnorodność i problemy w raju - prof. Marcia Grisotti /Universidade Federal de Santa Catarina/

  Tegoroczny panel zaszczyci gość specjalny z Brazylii, prof. Marcia Grisotti, wykładowczyni z zakresu nauk społeczno-politycznych. Nasz gość jest specjalistką z zakresu badań powiązań ekosystemowych ze zdrowiem i polityki środowiskowej. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

   

  o Znaki człowieka w Amazonii. Miasta brazylijskiej selwy - Paweł Hammer /Stowarzyszenie Puente/

  O tkance miejskiej Amazonii opowie Paweł Hammer - wiceprezes Stowarzyszenia PUENTE, organizator wyjazdów do Brazylii.

  „Amazonia to największy las świata. Królestwo przyrody, w którym człowiek jest gościem. Jednak nawet tutaj potrafił on wyrwać naturze cześć dla siebie. Znakiem tego są amazońskie metropolie. Zapraszam w podróż do Belém i Manaus.”

   

  o Jaguar i inni ludzie w świecie Indian Amazonii - dr Magdalena Krysińska-Kałużna /Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW/

  Region Amazonii, jest jednym z najbardziej fascynujących obszarów studiów antropologicznych. O kulturze i wierzeniach mieszkańców brazylijskiej dżungli, opowie etnolog, dr Magdalena Krysińska-Kałużna, w swoich badaniach zgłębiająca tematy dominacji kulturowej i konfliktu kultur, kontaktu kulturowego w Amazonii i prawa zwyczajowego w Ameryce Łacińskiej

   

  o Prezentacja filmu Amazonia Eterna reż. Belisário Franca

  https://www.youtube.com/watch?v=ARGNLqy2MTQ