• Pokazy filmowe

  Jak co roku przygotowaliśmy ucztę dla kinomanów i miłośników kina brazylijskiego, tym razem planujemy projekcję trzech ciekawych filmów: 2 dla dorosłych i 1 dla dzieci.

   

  11 czerwca, czwartek, godzina 20.00

  Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9

   

  Pierwszym z nich będzie projekcja filmu Amazônia Eterna w reżyserii Belisário Franca, którą zaplanowaliśmy po panelu dyskusyjnym w czwartkowy wieczór. Jest to pełnometrażowy dokument prezentujący nowe podejście do zrównoważonego wykorzystania zasobów leśnych Amazonii brazylijskiej. Przedsiębiorcy, ekolodzy oraz rdzenni mieszkańcy opowiadają o swojej relacji z jednym z największych bogactw naturalnych naszej planety, jak również podejmują wątek rozwiązań problemów tego wyjątkowego regionu. Film zawiera dziewięć udanych inicjatyw i doświadczeń, które są dowodem na to, że rozwój gospodarczy Amazonii bez naruszenia jej ekosystemu jest jak najbardziej możliwy. Dzieło Belisario Franca przybliża również życie codzienne mieszkańców Amazonii będących równocześnie najwierniejszymi strażnikami zielonych płuc świata.

  12 czerwca, piątek, godzina 18.00

  Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75

   

  W ramach Filmowego Klubu Dyskusyjnego Ośrodka Kultury Ochoty zaprezentujemy film poruszający temat Amazonii: Zabawa w Boga (At Play in the Fields of the Lord). Po filmie odbędzie się dyskusja z zaproszonymi gośćmi.

   

  Jest to ekranizacja powieści Petera Matthiessena, ukazująca dramatyczne zderzenie dwóch odmiennych cywilizacji w sercu brazylijskiej Amazonii. W atmosferze tajemnicy i niedopowiedzeń film ten obrazuje próbę chrystianizacji Indian oraz ingerencji w ich tradycje, wierzenia i kulturę.

  Nieopodal amazońskiej dżungli ląduje samolot z dwoma amerykańskimi najemnikami – Wolfem (Tom Waits) i półkrwi Indianinem Lewisem Moonem (Tom Berenger). Paszporty żołnierzy zostają skonfiskowane przez Guzmana (José Dumont), brazylijskiego komendanta, który w zamian za paliwo oraz zwrócenie dokumentów żąda zbombardowania jednej z indiańskich wiosek. Na terenie zamieszkiwanej przez plemię Niaruna osady ma bowiem powstać kopalnia złota. W międzyczasie żołnierze spotykają małżeństwo misjonarzy, Lesliego Hubena (John Lithgow) i jego żonę Andy (Daryl Hannah). Do misji przybywają również Martin Quarier (Aidan Quinn) i jego żona Hazel (Kathy Bates), którym towarzyszy kilkuletni syn. Ich zadaniem jest objęcie placówki po katolickich poprzednikach, zamordowanych przez tubylców.

  14 czerwca, niedziela

  Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego na Żoliborzu,

  ul. Czarnieckiego 51

   

  Film Przygody Małpki Sai zaproponujemy wszystkim dzieciom, które przybędą w niedziele do Brazylijskiego Fortu, na miasteczko i targi latino.

   

  Film Thierry'ego Ragoberta o zagubionej w Amazonii kapucynce Sai to zaskakująca hybryda dokumentu przyrodniczego i fabularnej produkcji przygodowej. Choć główne role grają tu zwierzęta i dzika natura, wszystkie wydarzenia wydają się starannie wyreżyserowane. W całym filmie nie usłyszycie ani jednego dialogu. Ba, nawet pojedynczego słowa. W pierwszej scenie widzimy, jak z kapucynką zamkniętą w klatce żegna się mała dziewczynka.

  Wygląda na to, że Sai całe swoje życie spędził z ludźmi. Nie wiemy, dlaczego jest przewożony awionetką nad amazońskimi lasami i dokąd miałby trafić. Najważniejsze są wydarzenia, których widzowie będą od teraz świadkami. W wyniku awarii samolotu pilot ląduje w środku dżungli i zostawia kapucynkę na pastwę losu. Sai, początkowo przerażony nową sytuacją, powoli eksploruje nieznaną mu dotąd dzicz i szuka w niej swojego miejsca.