bom dia brasil festival

14. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil

Jest wiele powodów, dla których rok 2016 jest wyjątkowy dla Brazylii. Szczególną uwagę przyciągają Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, które po raz pierwszy odbędą się w Ameryce Południowej. Ponad 10 000 sportowców będzie rywalizowało o medale w 28 dyscyplinach. Towarzyszyć im będą maskotki olimpijskie o imieniu Vinicius i Tom, symbolizujące bogactwo kulturowe Brazylii. Imię Vinicius pochodzi od brazylijskiego poety i muzyka Viniciusa de Moraesa. Imię Tom nadano na cześć innego muzyka, Toma Jobima. Bez wątpienia Olimpiada będzie wydarzeniem wyjątkowym.

Równie ważna jest jednak rocznica 100-lecia zarejestrowania pierwszej samby “Pelo Telefone” w wykonaniu Ernesto Santosa zwanego Dongą. Ten skromny artysta wraz ze znakomitymi muzykami tj. João da Baiana, Pixinguinha czy Caninha zmienił oblicze Brazylii. Samba stała się rozpoznawalnym na całym świecie fenomenem muzycznym i rytmicznym. Trafiła do panteonu dziedzictwa ludzkości. I właśnie sambie chcielibyśmy poświecić tegoroczną edycję, nie zapominając jednocześnie o akcentach olimpijskich. Zaprezentujemy unikalne filmy, posłuchamy koncertów z muzyką na żywo, zobaczymy autentyczne show taneczne. Nie może oczywiście zabraknąć samby w praktyce – spróbować jej można będzie na pierwszych w Polsce warsztatach prowadzonych przez 5 najlepszych polskich tancerek!!

W trakcie tygodnia festiwalowego zaplanowaliśmy również wiele innych atrakcji m.in. Dyskusyjny Klub Filmowy w Ośrodku Kultury Ochota, koncerty w klubie La Playa, projekcje filmów, wystawę fotograficzną, panel dyskusyjny oraz warsztaty językowe. Wszystkie informacje znajdą się już wkrótce na stronie www.brasil.com.pl oraz na naszym fanpage na Facebook’u – Bom Dia Brasil Festival.

Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil integruje różne środowiska, łączy ludzi wielu kultur i kontynentów. Co roku przyciąga nowych artystów i partnerów. Rośnie także stale liczba koordynatorów i wolontariuszy, zaangażowanych w jego tworzenie. Z roku na rok poszerza się zakres merytoryczny programu, aby pokazać tu, w środku Europy, Brazylię prawdziwą, nieznaną i nietuzinkową. Naszą ambicją jest dotarcie do jak największego grona odbiorców, dlatego zawsze dbamy zarówno o różnorodność wydarzeń, jak i ich ciekawą tematykę.

Chcielibyśmy, aby 14. edycja Festiwalu Brazylijskiego ponownie zachęciła jej odbiorów do poszerzania wiedzy o Brazylii i wniosła dużo kolorów w nasze życie.

Paweł Kucharczuk
Dyrektor festiwalu Brazylijskiego

Untitled1

Category : Bez kategorii
Tags :