Program

Programa em Português

13 czerwca 2016 – poniedziałek, godz. 19.30

Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego (ul. Czarnieckiego 51)

Oficjalne otwarcie 14. Festiwalu Brazylijskiego Bom Dia Brasil

Na otwarcie Festiwalu zaplanowaliśmy projekcje brazylijskiego filmu „Sangue Azul” (BlueBlood), który udostępnia nam Konsul Honorowy Federacyjnej Republiki Brazylii w Małopolsce i na Śląsku.

Film z roku 2015 opowiada niesamowitą historię cyrku przypływającego do archipelagu Fernando de Noronha.

Otwarciu będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna brazylijskiego artysty Marcelo Buainain.

W trakcie wieczoru można będzie skosztować brazylijskich przekąsek. Naszych gości zaprosimy również na degustację brazylijskiego wina.

14 czerwca 2015 – wtorek, godz. 17.00 - 18.30

Szkoła Językowa – Warsaw School of Languages
Faktyczny Dom Kultury, ul Gałczyńskiego 12

Warsztaty języka portugalskiegoWarsaw School of languages

Spotkanie z różnorodnością odmian języka portugalskiego. Celem warsztatów jest przybliżenie uczestnikom kultury, historii i tradycji krajów luzobrazylijskich. Dowiemy się czym różni się wersja kontynentalna od brazylijskiej, jak również poznamy najważniejsze określenia języka potocznego w kontekście zabawy, muzyki i samby! W programie krótka lekcja języka portugalskiego. Serdecznie zapraszamy! Język warsztatów: polski i portugalski.

ZAPISY

Warsztaty są darmowe, jednak istnieje ograniczona liczba miejsc.

 

15 czerwca 2016 – środa godz. 19.00 

Fiesta i Siesta (Bulwar J. Karskiego)

Koncert zespołu Samba SoulSamba soul

Tego dnia zaplanowaliśmy wyjątkowy i klimatyczny koncert bossa novy, z dodatkiem innych elementów muzycznych takich jak samba czy MPB, w wykonaniu zespołu Samba Soul. Te wyjątkowe perkusyjno-gitarowe aranżacje posłuchać będziemy mogli w klimatycznej restauracji nad Wisłą. W trakcie wieczoru można również będzie skosztować brazylijskich przekąsek.

 

16 czerwca 2016 – czwartek, godz. 17.00

Dom Kultury Śródmieście (ul. Smolna 9)

Spotkanie z sambą

Wraz z BrazO sambaylią celebrujemy stulecie samby, gatunku muzycznego, którego narodziny wiąże się wraz z nagraniem utworu „Pelo telefone” w 1916 r. Od tego czasu brazylijskie serca biją w rytmie samby, która stała się jedną z ikon tej kultury. Samba to jednak nie tylko gatunek muzyczny, ale część tożsamości Rio de Janeiro i rytm słynnego karnawału, stanowiącego jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Brazylii. O muzycznej genezie samby, latach największego rozkwitu, najsłynniejszych kompozytorach i interpretatorach, oraz o tym, gdzie można odnaleźć jej ślady w historii muzyki światowej, opowiedzą na naszym panelu zaproszeni eksperci. Po ich wprowadzeniu zapraszamy na pokaz filmu „O Samba”, który prezentuje sambę jako fenomen kulturowy daleko wykraczający poza muzykę i zmysłowe ruchy biodrami.

  • Brazylijskie spektrum muzyczne. Wybrane postacie – Paweł Kucharczuk /Fundacja Macunaima/
  • Scena i ulica: granice, podobieństwa i napięcia związane z miejscami występowania brazylijskiej kultury popularnej – wideo-wykład prof. Jaqueline Silva /Universidade Federal de Minas Gerais/
  • Carmen Miranda. Samba w kapeluszu tutti frutti – Monika Ścibor /Fundacja Terra Brasilis
  • O Samba (2015), reż. Georges Gachot
17 czerwca 2016 – piątek, godz. 19.30

DKF Factor Berliński i Ośrodek Kultury Ochota (ul. Grójecka 79)Orfeu Negro

Filmowy Klub dyskusyjny

Jak co roku na Festiwalu Bom Dia Brasil nie może zabraknąć pokazów filmowych. W tym roku wszystkich kinomanów i miłośników kina brazylijskiego zapraszamy na kolejną ucztę. Podczas piątkowego Filmowego Klubu Duskusyjnego przygotowanego wraz z Ośrodkiem Kultury Ochota, zapraszamy na projekcję filmu „Czarny Orfeusz” (Orfeu negro).

Po filmie odbędzie się dyskusja z gościem specjalnym Andre De La Cruz

 

18 czerwca 2016 – sobota, godz. 19.00

Klub La Playa (Wybrzeże Helskie 1/5)

W sobotę będziemy bawić się na plaży nad Wisłą.

Festa Grande do Bom Dia Brasil Festival 2016

Wyjątkowym wydarzeniem festiwalowym będzie jak co roku uroczysta festa karnawałowa, z koncertem brazylijskiego projektu Sambalada i As Belezas do Brasil, występem zjawiskowej kubańskiej wokalistki Elis Herrera, djów Eda Szynszyla i Senhora Efebo, pokazem Capoeiry, animacjami Zumbrasil, pokazem rewii tanecznej Magia do Samba. Do dyspozycji uczestników oddamy dwa parkiety z muzyką latynoską. Atmosferę rozgrzewać będą liczne promocje oraz bogaty program animacji.

19.00-23.00 Muzyka brazylijska

23.00-5.00 Karnawał latino

18,19 czerwca 2016 – sobota i niedziela, godz. 11.00

Szkoła Tańca Art Dance Complex na ul. Przasnyskiej 6b (piętro 1)

Warsztaty samby

Pierwsze w Polsce warsztaty taneczne naszych najlepszych instruktorów!! Gorąco zapraszamy na 2 dni warsztatów w doborowym towarzystwie:)

Każdy z nich ma swój styl i niepowtarzalny ruch. Sprawdźcie, kto odpowiada Wam najlepiej, a może od każdego zaczerpniecie elementy które stworzą Wasz własny sambowy styl?

PROGRAM WARSZTATÓW:

sobota, 18 czerwca
11:00 – 12:15 Jessica Decker – samba reggae
12:30 – 13:45 Kasia Wronka – samba karnawałowa
14:00 – 15:15 Klaudia Łucyk – samba enredo – „Salgueiro style”

niedziela, 19 czerwca
11:00 – 12:15 Agnieszka Koś – samba karnawałowa
12:30 – 13:45 Marcos Lima – samba gafieira
14:00 – 15:15 Marta Jaoko – samba

zapisy: zgloszenia.bdbrasil@gmail.com

20 czerwca 2016 – poniedziałek, godz. 16.00

Instytut Historii im. T Manteuffla PAN (Rynek Starego Miasta 29/31)

Seminarium Naukowe

Przysłowiową wisienką na naszym Festiwalu, kończącą tegoroczną edycję, będzie I Międzynarodowe Polsko – Brazylijskie Seminarium Naukowe

„Stare i nowe problemy w Brazylii: od dyktatury do transformacji demograficznych”.

Proponujemy, aby to międzynarodowe spotkanie dało możliwość spojrzenia na problemy Brazylii nie tylko z perspektywy regionalnej, ale przede wszystkim globalnej. Stojące przed tą latynoamerykańską potęgą wyzwania są zbieżne ze światowymi. Próba porównania i odniesienia przemian w Brazylii do tych zachodzących w regionie latynoamerykańskim czy w Europie, z pewnością wzbogaci debatę.

Spotkanie to organizowane jest we współpracy z Fundacją im. profesora Andrzeja Dembicza, Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacją Terra Brasilis.

Szczegółowy program seminarium