Program

"Elis" Premierowy pokaz filmu na otwarcie Festiwalu Bom Dia Brasil 2020

Kino Luna – ul.Marszałkowska 28, godz. 18:30 - liczba biletów ograniczona: 120

Dołącz do wydarzenia na facebooku !

tytuł oryginalny: "ELIS" reżyseria: Hugo Prat

Film przedstawia historię Elis Reginy od jej przybycia do Rio de Janeiro w wieku 19 lat aż do jej tragicznej  i przedwczesnej śmierci. Wbrew przeciwnościom losu odnosi piorunujący sukces, a jej kariera wzbudza uznanie w kraju i za granicą.

Młoda dziewczyna pochodząca z ubogiego środowiska zostaje gwiazdą swoich czasów i do dziś uważana jest za jedną z najwspanialszych diw brazylijskiej sceny muzycznej.

"Niewidoczne życie sióstr Gusmao" prezentacja filmu online

Ośrodek Kultury Ochota - godz. 18:00 - 22:00 - wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia na facebooku !

tytuł oryginalny: A Vida Invisível de Eurídice Gusmão reżyseria: Karim Aïnouz
aktorzy: Fernanda Montenegro, Carol Duarte, Julia Stockler
czas trwania: 139 min.
produkcja: Brazylia/Niemcy 2019
premiera: 2019-11-08
język: portugalski
napisy: polskie

OSCARY 2020 - brazylijski kandydat w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny" MFF w Cannes 2019 - Nagroda Główna w sekcji Un Certain Regard MFF w Monachium 2019 – Nagroda CineCoPro dla najlepszego filmu

Poland Samba Festival

 OSiR Mokotów, ul. Niegocińska 2a /godz. 11:00 - 17:00 Zapisy: sambapoland@gmail.com

Dołącz do wydarzenia na facebooku !

Seja Bem Vindo Familia / Welcome / Zapraszamy

Pierwsza edycja Festiwalu Samby już dawno za nami. Dziękujemy Alexowi Coutinho i Jorge Amarelloh za niesamowitą dawkę sambowej energii oraz Danie Danieli za szalony Bailé Funk. Dziękujemy również naszym polskim sambistkom: Agnieszcze i Kasi Koś oraz Rewii Belezas do Brasil za pracę nad podstawowymi ruchami w kulturze brazylijskiej. Serdeczne podziękowania należą się niezastąpionej Serei de Varsovia za wspaniałą oprawę muzyczną.

W tym roku, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Sportu, dzięki uprzejmości Burmistrza Dzielnicy Mokotów – Rafała Miastowskiego zapraszamy na 2. edycję Festiwalu. Zaprosiliśmy do Warszawy wyjątkową tancerkę z Paraiso School of Samba – Liani Devito oraz wszechstronnie utalentowanego choreografa Irineu Nogueirę.

Podczas Festiwalu odbędą się warsztaty taneczne z afro samby z bębnami na żywo, samby no pé (na stopę) oraz samby karnawałowej. Po całym wydarzeniu, w ramach tanecznej integracji odbędzie Samba de Roda, czyli samba w kole.

PROGRAM: Sobota, 19 września 2020

11.00 – 11.30 – Rejestracja

11:30 – 12:30 – Wprowadzenie ciała w ruch z Martą Goncalves w gorących rytmach Salwadoru. Marta pomoże nam rozgrzać ramiona, biodra, kolana, aby solidnie się przygotować do intensywnego tańca.

12:30 – 13:30 – Afro Brazilian Dance – warsztat ze stylu tanecznego Afro z gwiazdą Festwalu Irineu Nogueirą.

Zajęcia będą składały się podstawowych technik tanecznych afro, energetycznej pracy nóg i stylu sambowego pochodzącego ze stanu Bahia, z północy Brazylii. Skupimy się na rozwijaniu ekspresji tanecznej.

13:30 – 14:30 – Passistas style – Samba karnawałowa i techniki paradowania na Sambodromie w Rio de Janeiro. Choreografia i praca z ciałem passistas (tancerzy samby). Zajęcia poprowadzi wspaniała tancerka Paraiso School of Samba – Liani Devito. 14.30 – 15.00 – przerwa

15.00 – 16:00 – Samba no pé - krok podstawowy samby brazylijskiej, czyli samba „na stopę” – wdrożenie i przyspieszenie. Pierwsze kroki – pomiędzy rytmem, a tempem. Rozwijanie harmonii oraz koordynacji ruchów stóp, bioder i ramion. Nauka krótkiej choreografii zbiorowej pod czujnym okiem Liani Devito i Irineu Nogueiry.

16:00 – 16:30 – Wyciszenie z Martą Goncalves. Po kilku godzinach wysiłku fizycznego uspokoimy oddech, uregulujemy pracę serca i rozciągniemy partie mięśniowe, które najbardziej pracowały podczas Warsztatów.

16:30 – 17:00 – Samba de Roda – na zakończenie wspólnie zaprezentujemy tradycyjny taniec brazylijski, charakteryzujący się dynamicznymi i zmysłowymi ruchami bioder do muzyki baterii. Warto zaopatrzyć się w długą, luźną spódnicę.

Na Kongresie wystąpią
  • Marta Goncalves
  • Liani DeVito
  • Irineu Nogueira
  • Moribaya
Informacje o artystach:

Marta Gonvcalves – jest z rodziny polsko-brazylijskiej. Dzięki tej mieszance sambę ma w nogach, ale też wie, czego potrzeba polskim biodrom. Uczy samby od 15 lat. Koncentruje się na przygotowaniu ciała, zapoznaniu się z rytmem, tak żeby nauka kroku samby przychodziła jak najbardziej intuicyjnie. Z wykształcenia pedagog i doula..

https://www.instagram.com/martamrozgoncalves/

  Liani Devito – urodzona i wychowana w Santos, w stanie São Paulo. Taneczną podróż rozpoczęła w szkole Capoeiry Mestre Fabio Parady.

Po opuszczeniu Brazylii uczyła się tańców latynoskich w Houston oraz takich stylów jak: Latin jazz, Commercial Jazz i Samba w Londynie. W 2016 Liani dołączyła do Paraiso School of Samba (PSS) jako Passista. W 2017, została wybrana na Rainhę de Bateria Przez 3 lata brala udział w karnawale Notting Hill. Passista Império da Tijuca, Império Serrano i Unidos de Vila Isabel – szkół samby z Rio De janeiro.

https://www.instagram.com/samba_de_rainha/

 

Irineu Nogueira – Brazylijski artysta mieszkający w Monachium. Badał ścieżki do wyrażania swojej sztuki ruchu poprzez doświadczenia w tańcu, teatrze, kinie i modzie. Po powrocie do Brazylii Irineu zyskał szacowną reputację w tańcach afro-brazylijskich i sambie, co zaowocowało jego własną metodą tańca Abieié.

Irineu jest byłym choreografem Vai-Vai Samba School z Sao Paulo.

Oprócz zajęć, warsztatów i wydarzeń, Irineu zajmuje się tworzeniem spektakli oraz rozwijaniem treningu ciała i ruchu oraz przygotowaniem aktorów i śpiewaków, wykorzystując swoje umiejętności taneczne, teatralne i pilates.

Irineu jest założycielem grupy karnawałowej Bloco Serafina, Bambas Festival - corocznego brazylijskiego festiwalu ruchu i muzyki w Londynie, VOA Dance Retreat - corocznej podróży tanecznej do Brazylii i Międzynarodowego Kongresu Samby w Europie.

https://www.instagram.com/irineunogueira/

 

Moribaya – grupa artystów, których połączyło zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki. Wspólna pasja stała się fundamentem wspaniałej przyjaźni, będącej źródłem radości ze wspólnego muzykowania oraz pozytywnej atmosfery na koncertach. Zespół wręcz zaraża pokładami pozytywnej energii. Żywiołowa, transowa muzyka bębnów oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego widowiska pełną wrażeń podróż do źródeł rytmu.

Repertuar zespołu stanowią rytmy i melodie ludów Malinke oraz Susu, zamieszkujących tereny odległych Gwinei i Mali. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki oraz krajów Europy by pobierać lekcje od mistrzów muzyki i tańca afrykańskiego, co owocuje licznymi nawiązaniami do tradycyjnych fraz granych na bębnach oraz autentycznych kroków tanecznych.

http://www.moribaya.pl/

  ZAPISY:

https://www.eventbrite.com.br/e/poland-samba-congress-2020-tickets-108696869262?fbclid=IwAR11Z2xYw_wJsTkxWqZBI-z86eLuF4JBOKG8m7hmyRfElCP6a-_vrAcOokE

Zajęcia są darmowe w ramach współpracy z dzielnicą Mokotów i OSiR Mokotów. W ramach przestrzegania obostrzeń związanych z COVID-19 należy zaopatrzyć się w wodę, maseczkę oraz obuwie sportowe z jasną podeszwą. Na sali będą płyny do dezynfekcji rąk.

Ilość dostępnych miejsc na Warsztatach jest ograniczona. Możemy zaprosić maksymalnie 200 osób. Prosimy o zachowanie większych odległości między sobą. Na wejściu będzie mierzona temperatura ciała. Osoby z temperaturą przekraczającą 37.2 nie będą mogły wziąć udziału w warsztatach. Niezbędne będzie również wypełnienie ankiety informacyjnej przed wejściem na salę sportowa. Prosimy przynieść ze sobą długopisy. Wszystkie te procedury są konieczne do przeprowadzenia warsztatów. Ich przestrzeganie jest dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Jak co roku prosimy o dobrowolne 50-cio złotowe wsparcie Fundacji Macunaima, która jest głównym organizatorem Festiwalu Bom Dia Brasil i tworzy to wydarzenie w ramach działalności NON PROFIT. Zeszłoroczna zbiórka pozwoliła nam sfinansować koszty oprawy graficznej i transferów zaproszonych gości.

W celu umówienia się na lekcje prywatne z artystami występującymi na Kongresie, prosimy o kontakt na Facebooku lub mailowo: sambapoland@gmail.com.

  21:00 – 04:00 – Brazilian Carnival Party

Wieczorem zapraszamy na oficjalne Brazilian Carnival Party, które będzie oficjalnym afterparty po 2 edycji kongresu sambowego Na scenie zobaczymy liczne występy tancerek samby. Zobaczymy tez występy naszych profesorów! Podczas wieczoru zagrają zespoły perkusyjne - Bloco Central oraz Sereia de Varsovia

Za barem caipirinha i batida de limao w promocji!

Wstęp: 20 PLN (płatny na wejściu gotówką lub kartą)

Główną atrakcją wieczoru będzie projekt Wspólna Scena, w ramach którego zaprosiliśmy wszystkich instruktorów samby w Polsce do zaprezentowania swoich grup kursanckich. Na scenie zobaczymy dziewczyny, które na co dzień nie zajmują się zawodowo tańcem. Zaprezentują się z czystej miłości do kultury brazylijskiej. Będziemy mieć możliwość przekonania się jak wiele kolorów ma samba, również w Polsce.

 
 

Wielka Festa Brasil

Klub Akwarium - ul. Krakowskie Przedmieście 60a / godz.  21:00 - 5:00 / wstęp 20 zł

Dołącz do wydarzenia na facebooku !

Seja Bem Vindo Familia / Welcome / Zapraszamy

Wyjątkowym wydarzeniem festiwalowym będzie Wielka Festa Brasil. Gorącą atmosferę podkręcać będą liczne atrakcje, takie jak: koncerty na żywo, pokazy samby live z tancerkami i batucadą. Do dyspozycji gości będzie również parkiet z baile funk oraz z sambą pagode.

Główną atrakcją wieczoru będzie projekt Wspólna Scena, w ramach którego zaprosiliśmy wszystkie instruktorki samby w Polsce do zaprezentowania swoich grup kursanckich. Na scenie zobaczymy dziewczyny, które na co dzień nie zajmują się zawodowo tańcem. Zaprezentują się z czystej miłości do kultury brazylijskiej. Będziemy mieć możliwość przekonania się jak wiele kolorów ma samba.

Na scenie zobaczymy liczne występy tancerek samby. Zobaczymy tez występy naszych profesorów!

Za dekami legendarny dj Ed Szynszyl

Podczas wieczoru zagra zespół perkusyjny - Sereia de Varsovia
Za barem caipirinha i batida de limao w promocji!

Wejście: 20 złotych

Dbamy o wasze bezpieczeństwo.
Niezbędne maseczki. Płyny do dezynfekcji rąk dostępne na sali.

Festa na Rua z okazji 100-lecia relacji Polsko-Brazylijskiej

Skwer Hoovera klub Akwarium  / godz. 12:00-22:00 / wstęp wolny
Niedziela, 20 września 2020

Dołącz do wydarzenia na facebooku !

Festa na Rua (impreza na ulicy) to wydarzenie dedykowane sympatykom kultury brazylijskiej oraz miłośnikom aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Na obszarze ogródka klubu Akwarium odbędą się pokazy capoeiry oraz animacje taneczne brazylijskiego zouka, forro i samby. Pokazom, będą towarzyszyć lekcje kroków podstawowych, wspólne animacje oraz przybliżenie historii tańców brazylijskich. Zajęcia będą prowadzone przez profesjonalnych tancerzy pochodzących z Brazylii i Polski.

W takcie wydarzenie usłyszymy koncert orkiestry sambowej Bloco Central z programem muzyka z karnawału z Rio de Janeiro

Na koniec wydarzenia usłyszymy koncert brazylijskiej formacji Samba Soul

Seja Bem Vindo Familia / widzimy się

Agenda

12.00-12.30 Otwarcie
- Paweł Kucharczuk
- p. Pawliszewski
12.30-12.50 Roda de Capoeira
12.50-13.10 Muzyka tła – Spotkanie z gościem
13.10-13.25 Animacja taneczna
13.25-13.40 Muzyka tła – Spotkanie z gościem
13.40-14.10 Bloco Central
14.10-14.30 Spotkanie „Polska oczami Brazylijczyków, Brazylia oczami Polaków”
14.30-14.45 Animacja taneczna
14.45-15.10 Roda de Capoeira
15.10-15.40 Bloco Central + tancerki
15.40-16.00 Spotkanie „Polska oczami Brazylijczyków, Brazylia oczami Polaków”
16.00-16.20 Animacja taneczna
16.20-17.00 Muzyka tła & Spotkanie z gościem & prezentacja obrazów
17.00 – 17.45 Koncert Samba Soul (1 cześć)
17.45 – 18.00 Muzyka tła
18.00 -18.30 Animacja taneczna
18.30 – 19.15 Koncert Samba Soul (2 cześć)
19.15 – 22.00 Festa na Rua + animacja taneczna

Panel dyskusyjny w ramach Festiwalu Bom Dia Brasil 2020 z okazji rocznicy 100 lat Relacji Polski i Brazylii.

Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9 / godz. 12:00 - 15:00 / wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia na facebooku !

moderator: Katarzyna Braiter
organizacja: Paweł Kucharczuk i Natalia Dzwonnik

Polacy zaczęli napływać do Brazylii masowo w drugiej połowie XIX w., kiedy Polska nie istniała na mapie, a ciężkie warunki życia zmusiły przede wszystkim rodziny chłopskie do szukania lepszego losu za oceanem. Druga fala migracji przypada na lata wojenne i powojenne. Do Brazylii wyjeżdżali głównie Ci, którzy uciekali przed terrorem II wojny światowej (również Żydzi polskiego pochodzenia), a także ci, dla których nie było miejsca w odbudowującej się Polsce. Dziś ich potomkowie stanowią drugą co do wielkości (po Stanach Zjednoczonych) Polonię na świecie.

Tematem panelu będzie 100-lecie relacji dyplomatycznej Polski i Brazylii. To historyczna data, ponieważ Brazylia jako jeden z pierwszych krajów na świecie, jeszcze przed traktatem wersalskim, uznał suwerenność naszego kraju. Druga co do wielkości emigracja Polska mieszkająca w Brazylii ma silne koneksje z ojczyzną i żywo wspiera tożsamość emigrantów. Dowodem więzi Polski z Brazylijczykami polskiego pochodzenia jest nadanie pierwszej Karty Polaka dla osoby pochodzenia latynoamerykańskiego. W dwóch częściach odbędą się wystąpienia i dyskusje, osób związanych z sektorem dziennikarstwa, dyplomacji i edukacji.

Agenda:

12.00–12.20 – OTWARCIE (w formie krótkich przemówień po ok. 5 minut)

12.20-12.50 Maciej Okraszewski – dziennikarz i autor portalu „Dział Zagraniczny”, prowadzący podcastów o krajach Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji czy Oceanii (20 minut + 5-10 minut na pytania)

temat: „Pixadores”

12.50-13.20 – połączenie online z Anibalem Adao z Polskiego Radia w Araucária, w Brazylii (20 minut + 5-10 minut na pytania)

temat: „Śladem Polonii, czyli o kultywowaniu polskich korzeni w Brazylii”

13.15-13.30 – przerwa na kawę

13.30 – połączenie na żywo z uczestnikami panelu w Brazylii:

13.30- 14.00 Maciej Różalski – profesor Uniwersytetu Federalnego Recôncavo Baiano, Bahia, Brazylia (20 minut + 5-10 minut na pytania)

temat: „Brazylia - Romantyczna egzotyka i postkolonialna rzeczywistość”

14.00-14.30 Ewa Żukrowska – prezeska Stowarzyszenia Kultury Polskiej w São Paulo, organizatorka festiwalu filmowego (20 minut + 5-10 minut na pytania)

temat: „Działania na rzecz promocji kultury polskiej w Brazylii”

14.30-14.45 – przerwa na kawę i przekąski brazylijskie: pão de queijo, coxinhas, maracuja, etc.

14.45 – dyskusja prowadzona przez Katarzynę Braiter wraz z gośćmi: reżyser Juliusz Machulski i projektant mody Maciej Zień