Pokazy filmowe

Podczas festiwalu zobaczymy 3 filmy:

Sangue Azul

Sangue Azul (Niebieska Krew) 

Dwadzieścia dwa lata temu na rajskiej wyspie położonej w środkowej części południowego Atlantyku, dziewięcioletni chłopiec zostaje oddzielony od swojej siostry. Matka w obawie o możliwość zakazanej miłości między nimi, postanawia wysłać syna, a nie córkę, na kontynent. Chłopiec zostaje zabrany przez Kaleba, jeźdźca starego cyrku, przechodzącego przez wyspę. Na kontynencie Kaleb uczy chłopca sztuk cyrkowych. Pewnego dnia cyrk wraca na wyspę… Błękitna krew jest filmem o morzu, cyrku i niemożliwość miłości.

O samba

O samba

Samba, oprócz piłki nożnej i pięknych kobiety, to jest to, co przychodzi na myśl, gdy myślimy o Brazylii. Film O samba wychodzi poza banały. Nie możemy ograniczyć samby jedynie do tańca i lubieżnych ruchów bioder. Samba to także teksty, język oraz po prostu styl życia. To także krzyk przeciwko dyskryminacji czarnych ludzi. Kompozytor i wokalista Martinho da Vila prowadzi nas przez świat samby opowiadając o swojej 45-letniej karierze w szkole samby w Rio de Janeiro – Vila Isabel.

Orfeu Negro

Orfeu Negro (Czarny Orfeusz)

Eurydyka przybywa z prowincji do Rio de Janeiro, gdzie właśnie trwa karnawał. By dostać się do swojej kuzynki, musi przejechać przez całe miasto tramwajem, w którym konduktorem jest Orfeusz. Tak fatum łączy dwoje pięknych, czarnoskórych młodych ludzi, każąc im przeżyć raz jeszcze zapisaną dawno temu przez Greków w ich mitach tragiczną historię miłości, tym razem w pulsującej rytmem samby i namiętnych uczuć Brazylii. Oscar ’59 dla najlepszego filmu obcojęzycznego.